Zamki Szkocji - Dunrobin

Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin.Zamek Dunrobin (ang. Dunrobin Castle) to zamek położony w północnej Szkocji, w regionie Highland. Zamek ten jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych zamków w całej Szkocji.
Zamki Szkocji - Dunrobin

Zamki Szkocji - Zamek Dunrobin

Zamek Dunrobin (ang. Dunrobin Castle) to zamek położony w północnej Szkocji, w regionie Highland. Zamek ten jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych zamków w całej Szkocji.

Historia zamku Dunrobin sięga aż do XIII wieku, kiedy to na miejscu dzisiejszego zamku znajdowała się warownia należąca do rodu Sutherlandów. W XVI wieku warownia została rozbudowana i przekształcona w pałac. W 1785 roku, po przejęciu zamku przez hrabiego Sutherlanda, pałac przeszedł gruntowną renowację i rozbudowę w stylu neogotyckim. W kolejnych latach, w XIX wieku, zamkowi dodano jeszcze wiele nowych elementów, takich jak wieża zegarowa i oranżeria.

Zamek Dunrobin miał wiele znaczących momentów w historii Szkocji. W 1746 roku, podczas powstania jakobickiego, na zamku stacjonował oddział wojsk Bonnie Prince Charliego. W XIX wieku zamek był również siedzibą rządu regionalnego.

Dzisiaj zamek Dunrobin jest jednym z najważniejszych zabytków Szkocji. Zamek otoczony jest pięknym ogrodem i parkiem, a wewnątrz znajdują się piękne sale i komnaty, wypełnione pięknymi meblami, obrazami i innymi dziełami sztuki. Zwiedzający mogą również podziwiać wspaniałe widoki na Morze Północne i okolicę ze szczytu zamkowej wieży.

Zamek Dunrobin to nie tylko piękny zabytek, ale także ważne miejsce w historii Szkocji, które przyciąga wielu turystów każdego roku.

Zamek Dunrobin i filmy

W zamku Dunrobin w Szkocji nagrywano kilka filmów i seriali telewizyjnych, w tym:

  1. "The Queen" (2006) - film biograficzny o życiu królowej Elżbiety II. W zamku Dunrobin nagrano sceny przedstawiające młodą księżniczkę Elżbietę i jej siostry, które spędzały wakacje w zamku.
  2. "Mrs. Brown" (1997) - film opowiadający o przyjaźni między królową Wiktorią a jej szkockim służącym Johnem Brownem. W zamku Dunrobin kręcono sceny przedstawiające pałac królowej w Balmoral.
  3. "The Little Vampire" (2000) - niemiecki film familijny opowiadający o przyjaźni między chłopcem a wampirem. W zamku Dunrobin nagrano sceny przedstawiające zamek, w którym mieszka wampir Rudolph.
  4. "Staggered" (1994) - brytyjska komedia o pomyłce związkowej. W zamku Dunrobin nagrano sceny przedstawiające fikcyjny zamek "Glenbogle".

Ponadto, zamek Dunrobin był także użyty jako inspiracja dla fikcyjnego zamku w jednym z odcinków popularnego serialu "Downton Abbey".

Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin

Subskrybuj DGrom Foto-blog,i bądź na bieżąco

Posty bezpośrednio na Twoją pocztę email. Bez spamu !!
Super! Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą i kliknij link, aby potwierdzić subskrypcję.
Error! Proszę wpisać aktualny adres e-mail!