Zamki Szkocji - Dunrobin

Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin.Zamek Dunrobin (ang. Dunrobin Castle) to zamek położony w północnej Szkocji, w regionie Highland. Zamek ten jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najbardziej okazałych zamków w całej Szkocji.

Zamki Szkocji - Dunrobin

Zamki Szkocji - Zamek Dunrobin

Zamek Dunrobin, majestatyczna rezydencja w regionie Highlands w Szkocji, często nazywany jest "Perłą Północy". Zbudowany w stylu francuskiego renesansu, z charakterystycznymi iglicami i wieżami, zamek zachwyca przepychem i bogatą historią sięgającą XIII wieku.

Początkowo na miejscu zamku stała warownia należąca do rodu Sutherlandów. W XVI wieku warownia ta została rozbudowana i przekształcona w okazały pałac. Przez stulecia Zamek Dunrobin pozostawał siedzibą hrabiów Sutherland i wodzów klanu Sutherland, będąc świadkiem burzliwych kart historii Szkocji.

Obecny wygląd zamek zawdzięcza XIX-wiecznej przebudowie autorstwa Sir Charlesa Barry'ego, znanego architekta, który nadał mu obecny eklektyczny styl łączący elementy szkockiego baroku i francuskiego renesansu.

Zamek Dunrobin słynie nie tylko z imponującej architektury, ale również z pięknych ogrodów rozciągających się na 125 hektarach. Ogrody te, podzielone na różne sekcje, takie jak ogród włoski, ogród japoński i różanecznik, zachwycają różnorodnością kwiatów, krzewów i drzew, tworząc malowniczą scenerię wokół zamku.

Wnętrza zamku kryją w sobie skarby z przeszłości, m.in. bogatą kolekcję obrazów, rzeźb, antyków i pamiątek rodzinnych. Odwiedzający mogą podziwiać wystawy prezentujące historię zamku i klanu Sutherland, a także obejrzeć liczne pokoje ur urządzone w stylu epoki wiktoriańskiej.

Zamek Dunrobin to nie tylko imponujący zabytek i atrakcja turystyczna, ale również miejsce, gdzie można wziąć udział w licznych wydarzeniach kulturalnych. Od koncertów i wystaw po pokazy sokolnictwa i festiwale, zamek oferuje coś dla każdego, zapewniając niezapomniane wrażenia i pozwalając zanurzyć się w bogatej historii i kulturze Szkocji.

Ciekawe fakty historyczne o Zamku Dunrobin:

  • Zamek był wielokrotnie odwiedzany przez członków brytyjskiej rodziny królewskiej, m.in. królową Wiktorię i księcia Edynburga.
  • Podczas II wojny światowej zamek służył jako szpital wojskowy.
  • W 1973 roku zamek został otwarty dla zwiedzających.
  • Zamek Dunrobin jest jednym z najczęściej fotografowanych zamków w Szkocji.
  • W 2018 roku zamek został wybrany "Najlepszą atrakcją turystyczną Szkocji".

Zamek Dunrobin i filmy

W zamku Dunrobin w Szkocji nagrywano kilka filmów i seriali telewizyjnych, w tym:

  1. "The Queen" (2006) - film biograficzny o życiu królowej Elżbiety II. W zamku Dunrobin nagrano sceny przedstawiające młodą księżniczkę Elżbietę i jej siostry, które spędzały wakacje w zamku.
  2. "Mrs. Brown" (1997) - film opowiadający o przyjaźni między królową Wiktorią a jej szkockim służącym Johnem Brownem. W zamku Dunrobin kręcono sceny przedstawiające pałac królowej w Balmoral.
  3. "The Little Vampire" (2000) - niemiecki film familijny opowiadający o przyjaźni między chłopcem a wampirem. W zamku Dunrobin nagrano sceny przedstawiające zamek, w którym mieszka wampir Rudolph.
  4. "Staggered" (1994) - brytyjska komedia o pomyłce związkowej. W zamku Dunrobin nagrano sceny przedstawiające fikcyjny zamek "Glenbogle".

Ponadto, zamek Dunrobin był także użyty jako inspiracja dla fikcyjnego zamku w jednym z odcinków popularnego serialu "Downton Abbey".

Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin
Zamki Szkocji-Zamek Dunrobin