Zamki Szkocji- Dunbar

Zamek Dunbar (ang. Dunbar Castle) to zamek położony w miejscowości Dunbar, w południowo-wschodniej Szkocji, nad brzegiem Morza Północnego.
Zamki Szkocji- Dunbar

Zamki Szkocji-Zamek Dunbar

Zamek Dunbar (ang. Dunbar Castle) to zamek położony w miejscowości Dunbar, w południowo-wschodniej Szkocji, nad brzegiem Morza Północnego. Zamek ten był kiedyś jednym z najważniejszych zamków na wschodnim wybrzeżu Szkocji i odegrał ważną rolę w historii kraju.

Historia zamku Dunbar sięga aż do XI wieku, kiedy to zamek został zbudowany przez króla Malcolma III. W kolejnych wiekach zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. W XIV wieku zamek był w posiadaniu rodu March, a w XV wieku przeszedł w ręce rodu Home.

W 1567 roku zamek Dunbar odegrał ważną rolę w historii Szkocji, kiedy to Mary Stuart, królowa Szkocji, uciekła z zamku w Loch Leven i udała się właśnie do zamku Dunbar, gdzie zebrała swoje wojska. Niestety, królowa została pokonana w bitwie pod Carberry Hill, a następnie uwięziona w zamku w Edynburgu.

W 1650 roku, podczas wojen angielsko-szkockich, zamek Dunbar został oblężony przez wojska Olivera Cromwella. Po dwóch miesiącach oblężenia, zamek został zdobyty i zniszczony przez wojska angielskie.

Dzisiaj zamek Dunbar to ruiny, które przyciągają turystów z całego świata. Zamek można zwiedzać, a z jego ruin roztacza się wspaniały widok na Morze Północne. W pobliżu zamku znajdują się również piękne plaże i malownicze klify.


Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar
Zamek Dunbar