Zamki Szkocji - Dunollie

Zamki Szkocji-Zamek Dunoline.Zamek Dunollie znajduje się w zachodniej Szkocji, na północnym brzegu zatoki Oban, w pobliżu miasta Oban w hrabstwie Argyll and Bute. Zamek położony jest na wzgórzu, skąd roztacza się widok na zatokę i okoliczne góry.

Zamki Szkocji - Dunollie

Zamki Szkocji - Zamek Dunollie

Zamek Dunollie znajduje się w zachodniej Szkocji, na północnym brzegu zatoki Oban, w pobliżu miasta Oban w hrabstwie Argyll and Bute. Zamek położony jest na wzgórzu, skąd roztacza się widok na zatokę i okoliczne góry.

Zamek Dunollie został zbudowany w XIII wieku jako siedziba klanu MacDougall. W XVI wieku zamek przeszedł w ręce klanu Campbellów i pozostawał w ich rękach aż do połowy XX wieku. Podczas swojej historii zamek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Obecny wygląd zamek zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w latach 70. XIX wieku.

W czasie II wojny światowej zamek został wykorzystany jako skład amunicji. W 1958 roku zamek został sprzedany prywatnemu nabywcy i stał się miejscem muzealnym, w którym zgromadzono wiele artefaktów związanych z historią regionu. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania i stanowi popularną atrakcję turystyczną.

Dunollie był również miejscem narodzin niektórych z najważniejszych postaci w historii Szkocji, w tym założyciela uniwersytetu w Glasgow, Georga Binninga, oraz majora-generała Archibalda Campbella, który odegrał ważną rolę w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

W pobliżu zamku znajduje się też Dunollie House, rezydencja, która w latach 60. XIX wieku zastąpiła zamek jako siedzibę klanu Campbellów. Obecnie Dunollie House jest w posiadaniu organizacji charytatywnej, a w jego wnętrzu znajduje się muzeum poświęcone historii klanu Campbellów i regionu Argyll.


Zamki Szkocji-Zamek Dunollie
Zamki Szkocji-Zamek Dunollie
Zamki Szkocji-Zamek Dunollie