Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka jest znana z unikalnych podziemnych korytarzy, komór solnych, kaplic i galerii, wykutych w solnych skałach. Korytarze i komory solne są zdobione rzeźbami

Wieliczka

Jest to jedna z ciekawszych atrakcji z okolic Krakowa. W kopalnie tej byłem za dziecka, więc już był czas, by sobie odświeżyć trochę wspomnienia. Do Kopalni jest bardzo dobry dojazd z Krakowa. My wybraliśmy pociąg i podróż trwała około 15 minut. Z racji tego, że w tej kopalni byłem jako dziecko, to jedyne co pamiętam to lizanie słonej ściany. Zresztą do dzisiaj można to robić.
Kopalnia cały czas jest czynna tyle, że sól uzyskuje się z solanek. Wycieczka była około 40-osobowa i towarzyszył nam przewodnik ,który wszystko opowiadał. Cała wycieczka trwała około 2 i pół godziny.

Kopalnia Soli Wieliczka to jedna z najstarszych kopalni soli na świecie, położona na południu Polski, niedaleko Krakowa. Kopalnia została założona w XIII wieku i jest wciąż czynna, co czyni ją jednym z najdłużej działających obiektów na świecie.

Kopalnia Soli Wieliczka jest znana z unikalnych podziemnych korytarzy, komór solnych, kaplic i galerii, wykutych w solnych skałach. Korytarze i komory solne są zdobione rzeźbami, reliefami, a nawet całymi katedrami wykutymi w soli. W podziemiach można zobaczyć także m.in. podziemne jeziora, urządzenia górnicze, a także wiele innych ciekawych miejsc.

Wieliczka była jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych Polski w średniowieczu. W okresie renesansu kopalnia przeżywała okres rozkwitu, a sol wytwarzana w Wieliczce była eksportowana do krajów europejskich, takich jak Niemcy, Włochy i Czechy. W XIX wieku kopalnia zaczęła przyciągać turystów, którzy podziwiali nie tylko bogactwo surowca, ale także niezwykłe dzieła rzeźbiarskie, jakie powstały w podziemiu.

Kopalnia Soli Wieliczka jest dzisiaj jednym z najważniejszych zabytków kultury i turystyki w Polsce. W 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku została uznana za jedno z Siedmiu Cudów Polski. W podziemiach kopalni znajduje się także Muzeum Kopalni Soli, gdzie można poznać historię kopalni, a także zwiedzić zabytkowe korytarze i komory solne.

Zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka to jedno z najciekawszych i najbardziej niezapomnianych przeżyć w Polsce. Bogata historia, niezwykłe krajobrazy i unikalna atmosfera kopalni wciąż przyciągają tysiące turystów z całego świata.

Legendy

Legenda o św. Kindze

Jedna z najbardziej znanych legend głosi, że węgierska księżniczka Kinga, żona polskiego księcia Bolesława Wstydliwego, przywiozła do Polski sól. Według legendy, gdy Kinga wychodziła za mąż, wrzuciła swój pierścień zaręczynowy do solnego szybu na Węgrzech. Wkrótce potem sól odkryto w Wieliczce, a pierścień Kingi znaleziono w bryle soli. Do dziś św. Kinga jest patronką górników solnych.

Legenda o Skarbniku

Inna legenda opowiada o Skarbniku, duchu opiekuńczym kopalni. Skarbnik miał być dobrym duchem, który pomagał górnikom w potrzebie i chronił ich przed niebezpieczeństwami. Mówiono, że Skarbnik pojawiał się w postaci małego, siwego człowieka ubranego w tradycyjny górniczy strój.

Legenda o Białej Pani

Jest też legenda o Białej Pani, duchu kobiety, która zginęła w kopalni. Mówi się, że Biała Pani pojawia się w kopalni, aby ostrzec górników przed niebezpieczeństwami. Niektórzy górnicy wierzą, że Biała Pani jest duchem dobrej kobiety, która chce chronić ich przed krzywdą, podczas gdy inni uważają, że jest to zły duch, który chce ich zwieść na śmierć.

Legenda o Salinach

Legenda o Salinach, małych, złośliwych stworzeniach, które żyją w kopalni. Mówi się, że Saliny są odpowiedzialne za różne psotne figle, takie jak gubienie narzędzi i gaszenie świateł. Górnicy często zostawiają dla Salin ofiary z jedzenia i tytoniu, aby je udobruchać.