Wieliczka

Kopalnia Soli Wieliczka jest znana z unikalnych podziemnych korytarzy, komór solnych, kaplic i galerii, wykutych w solnych skałach. Korytarze i komory solne są zdobione rzeźbami
Wieliczka

Jest to jedna z ciekawszych atrakcji z okolic Krakowa. W kopalnie tej byłem za dziecka, więc już był czas, by sobie odświeżyć trochę wspomnienia. Do Kopalni jest bardzo dobry dojazd z Krakowa. My wybraliśmy pociąg i podróż trwała około 15 minut. Z racji tego, że w tej kopalni byłem jako dziecko, to jedyne co pamiętam to lizanie słonej ściany. Zresztą do dzisiaj można to robić.
Kopalnia cały czas jest czynna tyle, że sól uzyskuje się z solanek. Wycieczka była około 40-osobowa i towarzyszył nam przewodnik ,który wszystko opowiadał. Cała wycieczka trwała około 2 i pół godziny.

Kopalnia Soli Wieliczka to jedna z najstarszych kopalni soli na świecie, położona na południu Polski, niedaleko Krakowa. Kopalnia została założona w XIII wieku i jest wciąż czynna, co czyni ją jednym z najdłużej działających obiektów na świecie.

Kopalnia Soli Wieliczka jest znana z unikalnych podziemnych korytarzy, komór solnych, kaplic i galerii, wykutych w solnych skałach. Korytarze i komory solne są zdobione rzeźbami, reliefami, a nawet całymi katedrami wykutymi w soli. W podziemiach można zobaczyć także m.in. podziemne jeziora, urządzenia górnicze, a także wiele innych ciekawych miejsc.

Wieliczka była jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych Polski w średniowieczu. W okresie renesansu kopalnia przeżywała okres rozkwitu, a sol wytwarzana w Wieliczce była eksportowana do krajów europejskich, takich jak Niemcy, Włochy i Czechy. W XIX wieku kopalnia zaczęła przyciągać turystów, którzy podziwiali nie tylko bogactwo surowca, ale także niezwykłe dzieła rzeźbiarskie, jakie powstały w podziemiu.

Kopalnia Soli Wieliczka jest dzisiaj jednym z najważniejszych zabytków kultury i turystyki w Polsce. W 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a w 2007 roku została uznana za jedno z Siedmiu Cudów Polski. W podziemiach kopalni znajduje się także Muzeum Kopalni Soli, gdzie można poznać historię kopalni, a także zwiedzić zabytkowe korytarze i komory solne.

Zwiedzanie Kopalni Soli Wieliczka to jedno z najciekawszych i najbardziej niezapomnianych przeżyć w Polsce. Bogata historia, niezwykłe krajobrazy i unikalna atmosfera kopalni wciąż przyciągają tysiące turystów z całego świata.