Zamek w Malborku to zabytkowa warownia, położona w północnej Polsce, w województwie pomorskim, nad rzeką Nogat. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych zamków na świecie oraz największa ceglana budowla średniowieczna w Europie.
Historia zamku sięga XIII wieku, kiedy to na zlecenie zakonu krzyżackiego zbudowano tu zamek, który miał stanowić centrum dowodzenia zakonu oraz siedzibę wielkiego mistrza. W ciągu kilku wieków zamek był rozbudowywany i modernizowany, a jego system fortyfikacji był uważany za jedne z najnowocześniejszych na świecie.
W XV wieku Malbork był jednym z najważniejszych ośrodków władzy w Europie Środkowej, pełniąc funkcję siedziby wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego oraz centrum kulturalnego i handlowego. W 1457 roku zamek został podbity przez wojska polskie pod dowództwem króla Kazimierza IV Jagiellończyka i od tej pory stał się własnością polską.
W kolejnych wiekach zamek w Malborku ulegał zniszczeniom i remontom, w tym poważnym uszkodzeniom w czasie II wojny światowej, kiedy to został w znacznej mierze zniszczony. Po wojnie przeprowadzono kompleksową rekonstrukcję zamku, przywracając mu dawny blask.
Obecnie zamek w Malborku jest jednym z największych atrakcji turystycznych Polski, przyciągającym rocznie tysiące turystów z całego świata. Na terenie zamku można zwiedzać zrekonstruowane sale i komnaty, które przedstawiają życie na zamku w różnych okresach historycznych. Na terenie zamku organizowane są także liczne imprezy kulturalne, wystawy i koncerty.
Zamek w Malborku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO i jest jednym z najważniejszych zabytków kultury średniowiecznej w Europie.















