Wawel

Zamek Wawelski to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa i jednocześnie jeden z najważniejszych zabytków Polski
Wawel

Zamek Wawelski to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa i jednocześnie jeden z najważniejszych zabytków Polski. Poniżej przedstawiam kilka ciekawostek, legend i historii związanych z zamkiem:

  1. Zamek Wawelski to jeden z najstarszych zamków w Polsce, który powstał już w X wieku.
  2. Zamek Wawelski był rezydencją polskich królów i królowych przez wiele wieków. Mieszkały tam m.in. Jadwiga Andegaweńska, Kazimierz Wielki i Zygmunt III Waza.
  3. Według legendy, pod zamek wawelski jest ukryty smok, który zażądał co roku ofiary w postaci ludzi, aż do momentu, gdy skutecznie pokonany został przez rycerza Krakusa.
  4. W XVI wieku Zamek Wawelski został zmodernizowany przez włoskich architektów, którzy dodali elementy renesansowe i manierystyczne, m.in. arkady dziedzińca.
  5. W czasie II wojny światowej zamek był jednym z nielicznych zabytków Krakowa, który nie ucierpiał w wyniku działań wojennych. Niemieckie władze okupacyjne planowały tam umieścić swoją siedzibę, ale ostatecznie zamek pozostał w rękach polskich.
  6. W 1978 roku Zamek Wawelski został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  7. Na Wawelu znajdują się m.in. kaplica Zygmuntowska, gdzie znajduje się relikwia św. Stanisława, a także Katedra św. Wawrzyńca, gdzie koronowani byli polscy monarchowie.
  8. Zamek Wawelski jest otoczony ogrodami, m.in. Ogrodem Królewskim, w którym znajdują się liczne rzeźby i fontanny.
  9. W Zamku Wawelskim znajduje się wiele cennych dzieł sztuki, m.in. obrazy Jana Matejki czy rzeźby Wita Stwosza.
  10. W Zamku Wawelskim odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, m.in. koncerty, wystawy czy spektakle teatralne.
Kraków-Wawel
Kraków-Wawel
Kraków-Wawel
Kraków-Wawel
Kraków-Wawel
Kraków-Wawel
Kraków-Wawel
Kraków-Wawel