Zamki Szkocji - Glamis

Zamek ten jest to chyba najbardziej królewski zamek jako ,że tutaj urodziła się królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon i siostra obecnej królowej Elżbiety 2 Małgorzata. Elżbieta 2 natomiast dosyć często bywała tu jako dziecko.
Zamki Szkocji - Glamis

Zamki Szkocji - Zamek Glamis

Zamek ten jest to chyba najbardziej królewski zamek jako ,że tutaj urodziła się królowa matka Elżbieta Bowes-Lyon i siostra obecnej królowej Elżbiety 2 Małgorzata. Elżbieta 2 natomiast dosyć często bywała tu jako dziecko.
Jego początki sięgają XI wieku, stąd pochodzi jego najstarsza cześć, jaką była wieża mieszkalna służąca, jako dom myśliwski. Według wiele przekazań to w zamku tym zamieszkuje duch Szarej Damy – lady Janet,która to w 1530 została ( jak to często kiedyś w szkocji bywało ) Oskarżona o czary. Lady Janet została spalona na wzgórzach zamku w Edynburgu.
Najstarsza część zamku pochodzi z XI wieku. Była to wieża mieszkalna, która pełniła funkcję królewskiego domu myśliwskiego. W XVII wieku zamek został gruntownie przebudowany.

Nie tylko duch szarej damy gości w zamku Glamis.
Zamek wiele razy stał się miejscem makabrycznych scen.
Do zamku przybyła zamożna rodzina by schronić się tu przed zagrażającym im klanem.Zamiast pomocy zamknięto ich w komnacie nie pozostawiając nic do jedzenia ani picia. Gdy pomieszczenie otworzono, jeden z więźniów jeszcze żył. Zjadał kawałki ciał swoich bliskich by nie umrzeć z głodu.

Kilkaset lat później, panowie z zamku Glamis urządzali sobie polowania na ludzi. Jedną z ofiar był ciemnoskóry służący rozszarpany przez psy na oczach dam śmiejących się do rozruchu. Niektórzy uważają, że jeden z widywanych tu duchów należy właśnie do ofiary tego bestialstwa.

Zamek Glamis jest jednym z najbardziej imponujących zamków Szkocji i znajduje się w hrabstwie Angus, około 20 kilometrów na północny wschód od miasta Dundee. Zamek jest jednym z niewielu w Szkocji, które pozostały w rękach jednej rodziny od czasów średniowiecza.

Główny budynek zamek został wybudowany w XV wieku, choć pierwotna warownia na tym miejscu powstała już w XI wieku. Zamek składa się z kilku skrzydeł, które otaczają dziedziniec wewnętrzny. Wewnątrz znajdują się liczne pomieszczenia, takie jak sale balowe, biblioteki, pokoje gościnne i kaplica.

Jednym z najważniejszych pomieszczeń w zamku Glamis jest Wielka Sypialnia, która była miejscem narodzin Królowej Matki Elżbiety, żony Króla Jerzego VI. Inne ciekawe pomieszczenia to m.in. Kaplica Królewska, Sala Rycerska oraz Sala Muzyczna.

Zamek Glamis jest również związany z wieloma legendami i opowieściami. Najbardziej znana z nich jest legenda o szkockim wampire, zwanym "Earl of Crawford", który miał rzekomo mieszkać w jednej z komnat zamku.

Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania i jest jednym z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Szkocji.


Zamki Szkocji-Zamek Glamis

Zamki Szkocji-Zamek Glamis