Zamki Szkocji - Drummond

Zamki Szkocji-Zamek Drummond.Zamek Drummond znajduje się w Perthshire, w Szkocji. Jest znany ze swoich ogrodów, które są uważane za "najlepszy przykład formalnych tarasowych ogrodów w Szkocji".
Zamki Szkocji - Drummond

Zamki Szkocji-Zamek Drummond

Zamek Drummond, położony w malowniczej scenerii szkockiego Perthshire, jest jednym z najbardziej imponujących i historycznie znaczących zamków w Szkocji. Jego bogata historia, sięgająca XV wieku, oraz piękne ogrody w stylu francusko-włoskim przyciągają turystów i miłośników historii z całego świata. Własność prywatna rodu Drummondów, zamek stanowi nie tylko cenny zabytek, ale i żywy przykład szkockiego dziedzictwa kulturowego.

Historia Zamku

Początki i Rozwój

Zamek Drummond został zbudowany tuż po 1487 roku przez Johna Drummonda, 1-ego Lorda Drummond. Pierwsza wieża mieszkalno-obronna, o wymiarach 13,1 na 11,2 metra, wznosiła się na skalistym pagórku. Wieża miała pięć kondygnacji i była otoczona budynkami gospodarczymi. Komunikację między piętrami zapewniała wieżyczka schodowa, a dostęp do wieży był możliwy dzięki zewnętrznym schodom prowadzącym na pierwsze piętro.

Rozbudowa w XVII Wieku

Pod kierunkiem szkockiego architekta Johna Mylne, w latach 1629-1630 do wieży dobudowano dwupiętrowy budynek bramny. W 1688 roku, John Drummond, 4-ty hrabia Perth, zlecił budowę pałacu na planie litery „L”, co znacznie powiększyło zamek. Niestety, pałac został wielokrotnie przebudowany w XVIII i XIX wieku, tracąc swój oryginalny charakter.

Zniszczenia

Zamek Drummond został poważnie uszkodzony podczas inwazji Oliviera Cromwella w latach 50-tych XVII wieku i ponownie zniszczony przez wojska hanowerskie podczas I powstania jakobickiego w 1715 roku. Kolejna restauracja miała miejsce w 1822 roku, a w XIX wieku posiadłość przeszła na własność rodu Willoughby de Eresby.

Architektura Zamku

Wieża

Wieża mieszkalno-obronna, zbudowana na planie prostokąta, była sercem zamku. Na drugim piętrze znajdował się główny hall, oświetlony wąskimi oknami z kamiennymi siedzeniami. Kominek w ścianie wschodniej zapewniał ciepło. Kolejne piętra, przeznaczone dla prywatnego użytku lorda, zostały znacznie przebudowane w XIX wieku, co utrudnia odtworzenie ich pierwotnego wyglądu.

Budynek Bramny

Budynek bramny, dobudowany w XVII wieku, stanowił ważny element obronny zamku. Stróżówka po prawej stronie łukowatego pasażu pełniła funkcję kasy i sklepiku z pamiątkami. Na pierwszym piętrze znajdowały się komnaty mieszkalne, a herb rodu Drummond zdobił zachodnią elewację.

Pałac i Budynki Gospodarcze

Pałac, wybudowany w 1688 roku, został wielokrotnie przebudowany, tracąc swój oryginalny charakter. Budynki gospodarcze, otaczające zamek od północnej strony, zostały zniszczone, pozostawiając jedynie fragmenty fundamentów. W XVII wieku przylegała do wieży kuchnia oraz spiżarnie, a na pierwszym piętrze znajdowały się sypialnie lub pomieszczenia administracyjne.

Ogrody Zamku Drummond

Ogród Francusko-Włoski

W 1630 roku, John Drummond, 2-gi hrabia Perth, zlecił założenie ogrodu w stylu francusko-włoskim. Projektantem był John Reid, autor pierwszego szkockiego poradnika ogrodniczego „The Scots Gard’ner”. Ogród jest symetryczny, z układem tarasów, fontann i ścieżek. Na jego tyłach znajduje się ogródek warzywny oraz wiktoriańska cieplarnia.

Znaczenie Kulturowe

Ogrody zamku Drummond są uznawane za jedne z najpiękniejszych w Szkocji. W 1995 roku były miejscem kręcenia wielu scen do filmu „Rob Roy” z Liamem Neesonem w roli głównej. Ogrody są otwarte dla zwiedzających od Wielkanocy do końca października, oferując niezapomniane wrażenia estetyczne.

Ród Drummondów

Początki Rodu

Posiadłości wokół zamku, oryginalnie noszące nazwę Concraig, zostały nadane sir Malcolmowi Drummondowi przez króla Szkotów Roberta I Bruce’a za waleczną postawę podczas bitwy pod Bannockburn w 1314 roku. Sir John Drummond, 1-szy Lord Drummond, wybudował zamek około 1487 roku.

Margaret Drummond i Król James IV

Margaret Drummond, córka Johna Drummonda, była kochanką króla Jamesa IV. Z tego związku narodziła się córka Margaret Stewart. W 1510 roku Margaret Drummond została otruta, prawdopodobnie w wyniku spisku mającego na celu zaaranżowanie małżeństwa króla z Margaret Tudor, co miało zapewnić unią Szkocji z Anglią.

Znani Członkowie Rodu

James Drummond, 4-ty hrabia Perth, otrzymał godność 1-ego księcia Perth w 1701 roku. Rodzina Drummondów odgrywała kluczową rolę w historii Szkocji, biorąc udział w powstaniach jakobickich. W 1853 roku ród odzyskał godność hrabiów Perth, a potomkowie Drummondów do dziś zamieszkują zamek Stobhall niedaleko Perth.

Legendy i Tajemnice Zamku Drummond

Duchy i Tajemnice

Jak wiele szkockich zamków, Drummond jest owiany licznymi legendami o duchach i tajemnicach. Jedna z opowieści mówi o duchu Margaret Drummond, który rzekomo nawiedza zamek, szukając sprawiedliwości za swoją śmierć. Inne historie opowiadają o ukrytych skarbach i tajemnych przejściach w zamkowych murach.

Tajemnicze Zgony

Śmierć Margaret Drummond i jej sióstr pozostaje tajemnicą. Choć brak dowodów, wielu wierzy, że zostały one otrute, aby umożliwić małżeństwo króla Jamesa IV z Margaret Tudor. To wydarzenie dodaje zamkowi aurę tajemniczości i tragicznej historii.

Zwiedzanie Zamku Drummond

Praktyczne Informacje

Zamek Drummond nie jest udostępniony do zwiedzania, ale jego ogrody można zwiedzać od Wielkanocy do końca października. Ogród jest otwarty codziennie od godziny 13 do 18, z ostatnim wejściem o godzinie 17. Wstęp jest płatny, a więcej informacji można znaleźć na stronie Drummond Castle Gardens.

Dojazd

Zamek Drummond znajduje się około 4 kilometrów na południowy-zachód od Crieff w Perthshire. Najlepiej dojechać tam samochodem, ale możliwe są również połączenia autobusowe z pobliskich miast.

Znaczenie Zamku w Kulturze

Inspiracje Literackie i Filmowe

Zamek Drummond i jego ogrody inspirowały wielu artystów i twórców filmowych. Oprócz filmu „Rob Roy”, zamek pojawia się w licznych dziełach literackich i jest tłem dla wielu szkockich legend. Jego malownicze położenie i historyczna atmosfera czynią go idealnym miejscem dla opowieści o duchach, rycerzach i królewskich intrygach.

Dziedzictwo Kulturowe

Zamek Drummond jest nie tylko zabytkiem architektury, ale i żywym świadkiem szkockiej historii. Jego mury pamiętają zarówno chwile chwały, jak i tragedie

Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond
Zamki Szkocji-Zamek Drummond