Zamki Szkocji - Doune

Zamek Doune to zamek zlokalizowany w regionie Stirling, w środkowej Szkocji. Zamek został zbudowany w XIII wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych zamków średniowiecznych w Szkocji. Zamek był własnością różnych rodów szlacheckich i był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany.
Zamki Szkocji - Doune

Zamki Szkocji - Zamek Doune

Zamek Doune (Doune Castle) jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków w Szkocji. Znajduje się w pobliżu wsi Doune w hrabstwie Stirling, nad rzeką Teith. Zamek ten jest znany nie tylko z powodu swojej historycznej wartości, ale także z powodu występów w licznych filmach i serialach, w tym w "Monty Python i Święty Graal" oraz "Outlander".

Historia

Wczesne Dzieje

Pierwsza fortyfikacja w Doune istniała prawdopodobnie już w XII wieku, jednak obecny zamek pochodzi z końca XIV wieku. Został zbudowany przez Roberta Stewarta, księcia Albany, który był regentem Szkocji w czasie panowania swojego bratanka, króla Jakuba I.

Robert Stewart, Książę Albany

Robert Stewart, znany jako "gruby książę", był jedną z najpotężniejszych postaci w Szkocji pod koniec XIV i na początku XV wieku. Jego wpływy były tak duże, że praktycznie rządził Szkocją jako regent przez wiele lat. To on zlecił budowę zamku Doune jako swojej rezydencji. Zamek miał pełnić rolę zarówno twierdzy obronnej, jak i rezydencji mieszkalnej, co widać w jego architekturze.

Późniejsze Dzieje

Po śmierci księcia Albany zamek Doune przeszedł na własność korony i był używany jako królewska rezydencja myśliwska. W XVI wieku był kilkakrotnie przebudowywany. W 1570 roku, podczas wojen religijnych, zamek został częściowo zniszczony, ale wkrótce odbudowany.

W XVII wieku zamek stracił na znaczeniu i popadł w ruinę. Jednak dzięki swojemu strategicznemu położeniu był używany podczas powstań jakobickich w XVIII wieku. W XIX wieku zamek przeszedł renowację, dzięki czemu został uratowany przed całkowitym zniszczeniem.

Architektura

Zamek Doune jest znakomitym przykładem architektury średniowiecznej. Główne cechy zamku to:

  • Wielka Wieża (Great Tower): Centralny punkt zamku, który pełnił funkcję mieszkalną i obronną. Wieża ma pięć pięter i jest jedną z najlepiej zachowanych części zamku.
  • Sala Bankietowa (Great Hall): Przestronna sala, w której odbywały się uczty i spotkania. Posiada wysokie okna, kominek i drewniane belki stropowe.
  • Kuchnie (Kitchens): Duże kuchnie zamkowe, które były w stanie obsłużyć liczne uczty. Zachowane są tu oryginalne piece i kominki.
  • Brama Główna (Gatehouse): Imponująca brama z mostem zwodzonym i fosą, która służyła jako główne wejście do zamku.

Zamek Doune w Kulturze Popularnej

Zamek Doune zdobył międzynarodową sławę dzięki swojemu występowi w filmie "Monty Python i Święty Graal" z 1975 roku. W filmie zamek "grał" kilka różnych zamków, co podkreśliło jego wszechstronność i unikalny charakter.

W ostatnich latach zamek Doune pojawił się również w popularnym serialu "Outlander" jako Castle Leoch. Dzięki temu zamek stał się atrakcją turystyczną, przyciągającą fanów serialu z całego świata.

Współczesność

Obecnie zamek Doune jest zarządzany przez Historic Environment Scotland i jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Turyści mogą zwiedzać zamek z pomocą audioprzewodników, które zawierają informacje o historii zamku oraz ciekawostki związane z jego występami w filmach i serialach.

Znaczenie Historyczne i Kulturalne

Zamek Doune jest ważnym zabytkiem architektury średniowiecznej i świadkiem burzliwej historii Szkocji. Jego doskonałe zachowanie i bogata historia czynią go jednym z najważniejszych zamków w Szkocji. Dzięki swojej roli w kulturze popularnej zamek Doune pozostaje żywym symbolem szkockiej historii i dziedzictwa.

Zamek Doune to nie tylko imponująca budowla, ale także miejsce o bogatej przeszłości, które nadal fascynuje i przyciąga zwiedzających z całego świata.

Zamek Doune i filmy.

Zamek Doune był wykorzystywany jako plener filmowy w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych. Oto kilka z nich:

  1. "Monty Python i Święty Graal" - kultowa komedia z 1975 roku, w której grupa Monty Pythona opowiada historię króla Artura i poszukiwania Świętego Graala. Zamek Doune został wykorzystany jako fikcyjna siedziba króla Artura.
  2. "Outlander" - popularny serial telewizyjny, oparty na serii powieści Diany Gabaldon. Zamek Doune został wykorzystany jako fikcyjna siedziba klanu MacKenzie.
  3. "Game of Thrones" - jeden z najpopularniejszych seriali telewizyjnych w historii, oparty na serii powieści "Pieśń lodu i ognia" autorstwa George'a R.R. Martina. Zamek Doune został wykorzystany jako fikcyjna siedziba Winterfellu w pierwszym sezonie serialu.
  4. "Ivanhoe" - film z 1952 roku, w reżyserii Richarda Thorpe'a, oparty na powieści Waltera Scotta. Zamek Doune został wykorzystany jako plener do scen w zamku, w którym toczy się akcja filmu.

Te filmy to tylko kilka przykładów produkcji, w których zamek Doune został wykorzystany jako plener filmowy. Zamek ten, dzięki swojej malowniczej lokalizacji i urokliwej architekturze, stanowi doskonałe miejsce do kręcenia filmów historycznych i przygodowych.

Zamki Szkocji-Zamek Doune
Zamki Szkocji-Zamek Doune
Zamki Szkocji-Zamek Doune
Zamki Szkocji-Zamek Doune
Zamki Szkocji-Zamek Doune
Zamki Szkocji-Zamek Doune
Zamki Szkocji-Zamek Doune
Zamki Szkocji-Zamek Doune
Zamki Szkocji-Zamek Doune
Zamki Szkocji-Zamek Doune
Zamki Szkocji-Zamek Doune
Zamki Szkocji-Zamek Doune