Zamki Szkocji - Stalker

Zamki Szkocji-Zamek Stalker.Zamek Stalker (ang. Castle Stalker) to zamek położony na wysepce na zachodnim wybrzeżu Szkocji, około 25 km na północ od miasta Oban. Zamek jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie Szkocji.
Zamki Szkocji - Stalker

Zamki Szkocji - Zamek Stalker

Zamek Stalker (ang. Castle Stalker) to zamek położony na wysepce na zachodnim wybrzeżu Szkocji, około 25 km na północ od miasta Oban. Zamek jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie Szkocji i często pojawia się na fotografiach, pocztówkach i w filmach.

Zamek Stalker powstał w XV wieku jako warownia chroniąca wejście do Loch Linnhe, ważnej drogi wodnej łączącej Morze Północne z zachodnim wybrzeżem Szkocji. W ciągu wieków zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli i pełnił różne funkcje, m.in. służył jako miejsce zamieszkania, magazyn wojskowy i dom myśliwski.

W XVII wieku zamek Stalker był areną jednego z najbardziej znanych konfliktów w historii Szkocji - bitwy o zamek Stalker. W czasie tej bitwy, wojska króla Jakuba VII, dowodzone przez generała Hugh Mackay'a, zdobyły zamek, który był w rękach jakobitów. Była to jedna z ostatnich bitew jakobickich w historii Szkocji.

W latach 60. XX wieku zamek Stalker został odrestaurowany przez prywatnego właściciela i jest obecnie udostępniony do zwiedzania. Zamek jest otoczony pięknymi krajobrazami, a w pobliżu znajdują się liczne trasy turystyczne i szlaki wędrowne. Zamek Stalker jest także popularnym miejscem do organizowania sesji fotograficznych i ślubów.

Zamek w filmach.

Zamek Stalker był wykorzystywany w kilku filmach i serialach. Najbardziej znane produkcje, w których zamek był użyty jako plener filmowy to:

  • "Monty Python i Święty Graal" (1975) - zamek Stalker pojawił się jako fikcyjna Twierdza Aaaaargh.
  • "Highlander" (1986) - zamek został wykorzystany jako siedziba klanu MacLeodów.
  • "The 39 Steps" (1959) - film oparty na powieści Johna Buchana, w którym zamek Stalker został użyty jako sceneria jednej z kluczowych scen.
  • "Ivanhoe" (1997) - serial telewizyjny, w którym zamek został wykorzystany jako zamek Front-de-Boeuf.

Warto zauważyć, że zamek Stalker ma bardzo charakterystyczny i malowniczy wygląd, dzięki czemu był często wykorzystywany jako plener filmowy przez reżyserów szukających efektownych scenerii.


Zamki Szkocji-Zamek Stalker
Zamki Szkocji-Zamek Stalker
Zamki Szkocji-Zamek Stalker
Zamki Szkocji-Zamek Stalker
Zamki Szkocji-Zamek Stalker
Zamki Szkocji-Zamek Stalker