Zamki Szkocji - Stalker

Zamki Szkocji-Zamek Stalker.Zamek Stalker (ang. Castle Stalker) to zamek położony na wysepce na zachodnim wybrzeżu Szkocji, około 25 km na północ od miasta Oban. Zamek jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie Szkocji.
Zamki Szkocji - Stalker

Zamki Szkocji - Zamek Stalker

Zamek Stalker (Castle Stalker)

Zamek Stalker jest jednym z najbardziej malowniczo położonych zamków w Szkocji. Znajduje się na małej wyspie Loch Laich, na jeziorze Loch Linnhe, niedaleko Port Appin w hrabstwie Argyll. Nazwa „Stalker” pochodzi z gaelickiego „Stalcaire”, co oznacza „łowca” lub „fowler”.

Historia

Wczesne Lata

Pierwotna fortyfikacja na wyspie mogła istnieć już w XIV wieku, ale obecna struktura została zbudowana około 1440 roku przez sir Johna Stewarta z Lorny i jego zięcia, Duncana Campbella z Airds. Zamek służył jako siedziba klanu Stewartów z Appin.

XV-XVII wiek

W XV wieku zamek przechodził z rąk do rąk pomiędzy Stewartami a Campbellami, często w wyniku bitew i intryg. W 1620 roku Duncan Campbell z Clan Campbell odzyskał zamek, a w XVII wieku zamek został znacząco rozbudowany i wzmocniony.

XVIII-XX wiek

Zamek stracił na znaczeniu i w XVIII wieku popadł w ruinę. Dopiero w 1908 roku Charles Stewart z Achara rozpoczął jego renowację. W 1965 roku zamek przeszedł na własność Lt. Col. D. R. Stewarta Allwarda, który kontynuował prace renowacyjne.

Architektura

Zamek Stalker jest typowym przykładem wieży mieszkalnej, popularnej w Szkocji w okresie średniowiecza. Zamek ma prostokątny plan i cztery kondygnacje. Na parterze znajdują się magazyny i kuchnie, wyżej komnaty mieszkalne, a na najwyższym poziomie sale bankietowe. Wejście do zamku było możliwe jedynie przez schody zewnętrzne prowadzące na pierwsze piętro, co zwiększało jego obronność.

Współczesność

Obecnie zamek Stalker jest prywatną własnością, ale jest otwarty dla zwiedzających w wybrane dni w roku. Zamek można podziwiać z brzegu jeziora, a jego malownicze położenie sprawia, że jest popularnym obiektem fotograficznym.

Znaczenie Kulturowe

Zamek Stalker zyskał na międzynarodowej sławie dzięki swojemu występowi w filmie „Monty Python i Święty Graal”. Jest również symbolem szkockiej historii i dziedzictwa, przyciągając turystów z całego świata swoją urokliwą scenerią i bogatą historią.

Castle Stalker to nie tylko miejsce o pięknej architekturze, ale także ważny element szkockiego krajobrazu historycznego, oferujący unikalny wgląd w życie średniowiecznej arystokracji.

Zamek w filmach.

Zamek Stalker był wykorzystywany w kilku filmach i serialach. Najbardziej znane produkcje, w których zamek był użyty jako plener filmowy to:

  • "Monty Python i Święty Graal" (1975) - zamek Stalker pojawił się jako fikcyjna Twierdza Aaaaargh.
  • "Highlander" (1986) - zamek został wykorzystany jako siedziba klanu MacLeodów.
  • "The 39 Steps" (1959) - film oparty na powieści Johna Buchana, w którym zamek Stalker został użyty jako sceneria jednej z kluczowych scen.
  • "Ivanhoe" (1997) - serial telewizyjny, w którym zamek został wykorzystany jako zamek Front-de-Boeuf.

Warto zauważyć, że zamek Stalker ma bardzo charakterystyczny i malowniczy wygląd, dzięki czemu był często wykorzystywany jako plener filmowy przez reżyserów szukających efektownych scenerii.


Zamki Szkocji-Zamek Stalker
Zamki Szkocji-Zamek Stalker
Zamki Szkocji-Zamek Stalker
Zamki Szkocji-Zamek Stalker
Zamki Szkocji-Zamek Stalker
Zamki Szkocji-Zamek Stalker