Zamki Szkocji - Tioram

Zamki Szkocji-Zamek Tioram.Zamek Tioram (znany również jako "Tioram Castle" lub "Castle Tioram") jest ruiną zamku położoną na zachodnim wybrzeżu Szkocji
Zamki Szkocji - Tioram

Zamki Szkocji - Zamek Tioram

Zamek Tioram (znany również jako "Tioram Castle" lub "Castle Tioram") jest ruiną zamku położoną na zachodnim wybrzeżu Szkocji, w pobliżu wioski Acharacle w regionie Highland. Zamek Tioram był kiedyś jednym z najważniejszych i największych zamków Szkocji.

Historia zamku Tioram sięga XII wieku, kiedy to na tym miejscu zbudowano zamek z drewna. W XIII wieku zamek został zastąpiony budowlą z kamienia. W 1715 roku, podczas powstania Jacobitów, zamek został zajęty przez zwolenników dynastii Stuartów i wkrótce potem został zdobyty przez wojska rządowe. W wyniku tego konfliktu zamek został uszkodzony i od tego czasu pozostaje w ruinie.

Zamek Tioram był własnością klanu MacDonaldów z Clanranald, jednego z najpotężniejszych klanów Szkocji. W zamku znajdowały się liczne pomieszczenia mieszkalne i magazyny, a także kaplica. Zamek był połączony z lądem mostem zwodzonym, który można było podnieść w razie zagrożenia.

Od czasu zdobycia przez wojska rządowe w 1715 roku zamek Tioram nie był zamieszkany i stopniowo popadał w ruinę. W XIX wieku nowy właściciel zamku, Sir James Riddell, podjął próbę renowacji zamku, ale prace te zostały przerwane z powodu braku funduszy. Od tego czasu zamek Tioram pozostaje opuszczony i dziki, ale nadal przyciąga turystów ze względu na swoją piękną lokalizację nad brzegiem morza oraz niepowtarzalną atmosferę.

Dzisiaj zamek Tioram jest chroniony jako zabytek i jego ruiny można odwiedzać w ramach zwiedzania. Jednak ze względu na to, że zamek jest w stanie znacznego zniszczenia, zwiedzanie jest możliwe tylko na własną odpowiedzialność.


Zamki Szkocji-Zamek Tioram
Zamki Szkocji-Zamek Tioram
Zamki Szkocji-Zamek Tioram
Zamki Szkocji-Zamek Tioram