Zadar

Zadar ma bardzo długą i różnorodną historię. W jego regionie znaleziono dowody osadnictwa datowane na neolit, ale miasto samo w sobie zostało założone przez Iliryjczyków w 9. wieku p.n.e.
Zadar

Zadar to historyczne miasto położone na wybrzeżu Chorwacji, znanego z różnorodności dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

Historia Zadaru.

Zadar ma bardzo długą i różnorodną historię. W jego regionie znaleziono dowody osadnictwa datowane na neolit, ale miasto samo w sobie zostało założone przez Iliryjczyków w 9. wieku p.n.e.

W 59 r. p.n.e., Zadar (wówczas znane jako Iadera) stało się kolonią Rzymian, którzy rozbudowali miasto, dodając wiele rzymskich budowli, takich jak forum, termy i akwedukt. Po upadku Rzymu, Zadar był kolejno rządzony przez Bizancjum, Franków, a następnie Chorwację.

W średniowieczu miasto było bardzo ważnym ośrodkiem handlowym, co widoczne jest w bogactwie architektury tego okresu, zwłaszcza kościołów i pałaców. Zadar był również celem czwartego krucjatu i był krótko rządzony przez Wenecję.

W czasie II wojny światowej miasto zostało poważnie uszkodzone w bombardowaniach, ale po wojnie zostało odbudowane. Dzisiaj Zadar jest popularnym miejscem turystycznym, znane zarówno z zabytków, jak i pięknych plaż.

Ciekawostki o Zadarze

  1. Zadar jest znany z "Morza Organów", unikalnej instalacji artystycznej, która wykorzystuje siłę fal morskich do stworzenia muzyki. Obok niej znajduje się druga instalacja tego samego artysty - "Pozdrowienie Słońcu".
  2. W Zadarze znajduje się wiele historycznych kościołów. Najważniejsze z nich to kościół św. Donata z IX wieku, który jest jednym z najważniejszych przykładów przedromańskiej architektury w Europie.
  3. Miejsce to było kręcone wiele scen z popularnej chorwackiej telenoweli "Na granicy".
  4. W 2016 roku Zadar został wybrany przez "Lonely Planet" jako jedno z najlepszych miejsc do odwiedzenia.
  5. Zadar jest znany ze swojego sera Pag, jednego z najbardziej cenionych serów w Chorwacji.
  6. W Zadarze znajduje się Muzeum Illuzji, które jest popularnym miejscem dla turystów szukających nietypowych doświadczeń.