Preko

Miasto Preko znajduje się na wyspie Ugljan w Chorwacji. Jest to urokliwe miejsce o bogatej historii sięgającej starożytności. Miasto znane jest z malowniczych krajobrazów, przepięknych plaż oraz charakterystycznych kamiennych uliczek.
Preko

Preko to urokliwe miasteczko położone na wyspie Ugljan, która jest częścią archipelagu Zadarskich Wysp w Chorwacji. Wyspa Ugljan znajduje się w północno-zachodniej części ,Morza Adriatyckiego, oddzielona od miasta Zadar w Chorwacji wąskim cieśniną. Dlatego łatwo jest się dostać do Preko można skorzystać z promu, który kursuje regularnie między wyspą a Zadarem. Promy odpływają ze starego miasta, więc są łatwo dostępne.

Preko ma długą historię sięgającą epoki rzymskiej, kiedy to region ten był znany jako "Forum Junii". Niegdyś było to miejsce, gdzie toczył się handel i była ważnym portem dla okolicznych osad. Ślady tej długowiecznej historii można odnaleźć w architekturze miasta, jak również w wielu ciekawych miejscach i zabytkach.

Miasto zachowało swój urok i autentyczną atmosferę. Rozległe plantacje oliwek i winnice dodają uroku krajobrazowi, a lokalni rybacy wciąż hodują tradycję połowu ryb i frutti di mare.

Preko oferuje również piękne plaże z piaszczystym i kamienistym brzegiem, co przyciąga wielu turystów w okresie letnim. Można tu wspaniale, spędzić czas podziwiając krajobraz i delektując się śródziemnomorską kuchnią w jednej z lokalnych restauracji.