Preko

Miasto Preko znajduje się na wyspie Ugljan w Chorwacji. Jest to urokliwe miejsce o bogatej historii sięgającej starożytności. Miasto znane jest z malowniczych krajobrazów, przepięknych plaż oraz charakterystycznych kamiennych uliczek.
Preko

Preko to urokliwe miasteczko położone na wyspie Ugljan, która jest częścią archipelagu Zadarskich Wysp w Chorwacji. Wyspa Ugljan znajduje się w północno-zachodniej części ,Morza Adriatyckiego, oddzielona od miasta Zadar w Chorwacji wąskim cieśniną. Dlatego łatwo jest się dostać do Preko można skorzystać z promu, który kursuje regularnie między wyspą a Zadarem. Promy odpływają ze starego miasta, więc są łatwo dostępne.

Preko ma długą historię sięgającą epoki rzymskiej, kiedy to region ten był znany jako "Forum Junii". Niegdyś było to miejsce, gdzie toczył się handel i była ważnym portem dla okolicznych osad. Ślady tej długowiecznej historii można odnaleźć w architekturze miasta, jak również w wielu ciekawych miejscach i zabytkach.

Miasto zachowało swój urok i autentyczną atmosferę. Rozległe plantacje oliwek i winnice dodają uroku krajobrazowi, a lokalni rybacy wciąż hodują tradycję połowu ryb i frutti di mare.

Preko oferuje również piękne plaże z piaszczystym i kamienistym brzegiem, co przyciąga wielu turystów w okresie letnim. Można tu wspaniale, spędzić czas podziwiając krajobraz i delektując się śródziemnomorską kuchnią w jednej z lokalnych restauracji.

Wyspa Ugljan: Zielona oaza w Chorwacji

Wyspa Ugljan to piąta co do wielkości wyspa na Adriatyku, położona w północnej Dalmacji, tuż naprzeciwko Zadaru. Znana jest z pięknych plaż, gęstych lasów, gajów oliwnych i winnic. Ugljan to idealne miejsce na relaksujące wakacje z dala od tłumów turystów.

Ciekawostki:

  • Najwyższym szczytem wyspy jest Šćavnica (286 m n.p.m.).
  • Na wyspie znajduje się 12 miejscowości, z których największą jest Preko.
  • Ugljan jest znana z uprawy oliwek i produkcji oliwy z oliwek.
  • Na wyspie znajduje się wiele szlaków turystycznych i rowerowych.
  • Ugljan jest połączona z Zadarem regularnymi liniami promowymi.

Legendy:

  • Według legendy wyspa Ugljan była kiedyś domem dla gigantów.
  • Inna legenda mówi, że na wyspie ukryty jest skarb piratów.
  • Istnieje również legenda o morskiej dziewczynie, która mieszkała w jaskini na wyspie.