Preko

Miasto Preko znajduje się na wyspie Ugljan w Chorwacji. Jest to urokliwe miejsce o bogatej historii sięgającej starożytności. Miasto znane jest z malowniczych krajobrazów, przepięknych plaż oraz charakterystycznych kamiennych uliczek.
Preko

Preko to urokliwe miasteczko położone na wyspie Ugljan, która jest częścią archipelagu Zadarskich Wysp w Chorwacji. Wyspa Ugljan znajduje się w północno-zachodniej części ,Morza Adriatyckiego, oddzielona od miasta Zadar w Chorwacji wąskim cieśniną. Dlatego łatwo jest się dostać do Preko można skorzystać z promu, który kursuje regularnie między wyspą a Zadarem. Promy odpływają ze starego miasta, więc są łatwo dostępne. Wyspa posiada wszystko co potrzeba by miło spędzić urlop. Jest tu wiele restauracji ,w których każdy znajdzie coś dla siebie. Sklepy i bankomaty również sądostępne. Nie jest to zatem taka mała wyspa jak Lopud, na którą często jeździliśmy w poprzednich latach.

Preko ma długą historię sięgającą epoki rzymskiej, kiedy to region ten był znany jako "Forum Junii". Niegdyś było to miejsce, gdzie toczył się handel i była ważnym portem dla okolicznych osad. Ślady tej długowiecznej historii można odnaleźć w architekturze miasta, jak również w wielu ciekawych miejscach i zabytkach.

Miasto zachowało swój urok i autentyczną atmosferę. Rozległe plantacje oliwek i winnice dodają uroku krajobrazowi, a lokalni rybacy wciąż hodują tradycję połowu ryb i frutti di mare.

Preko oferuje również piękne plaże z piaszczystym i kamienistym brzegiem, co przyciąga wielu turystów w okresie letnim. Można tu wspaniale, spędzić czas podziwiając krajobraz i delektując się śródziemnomorską kuchnią w jednej z lokalnych restauracji.

Wyspa Ugljan: Zielona oaza w Chorwacji

Wyspa Ugljan to piąta co do wielkości wyspa na Adriatyku, położona w północnej Dalmacji, tuż naprzeciwko Zadaru. Znana jest z pięknych plaż, gęstych lasów, gajów oliwnych i winnic. Ugljan to idealne miejsce na relaksujące wakacje z dala od tłumów turystów.

Ciekawostki:

  • Najwyższym szczytem wyspy jest Šćavnica (286 m n.p.m.).
  • Na wyspie znajduje się 12 miejscowości, z których największą jest Preko.
  • Ugljan jest znana z uprawy oliwek i produkcji oliwy z oliwek.
  • Na wyspie znajduje się wiele szlaków turystycznych i rowerowych.
  • Ugljan jest połączona z Zadarem regularnymi liniami promowymi.

Legendy:

  • Według legendy wyspa Ugljan była kiedyś domem dla gigantów.
  • Inna legenda mówi, że na wyspie ukryty jest skarb piratów.
  • Istnieje również legenda o morskiej dziewczynie, która mieszkała w jaskini na wyspie.