William Wallace

William Wallace to słynny szkocki bohater narodowy, który przewodził szkockiemu powstaniu przeciwko angielskim najeźdźcom w XIII wieku
William Wallace

William Wallace to słynny szkocki bohater narodowy, który przewodził szkockiemu powstaniu przeciwko angielskim najeźdźcom w XIII wieku. Jego walka z Anglikami była jednym z najważniejszych momentów w historii Szkocji i została uwieczniona w filmie "Braveheart" z 1995 roku, w reżyserii i głównej roli Mela Gibsona.

William Wallace urodził się około 1270 roku w Elderslie, w Szkocji. Miał około 27 lat, kiedy w 1297 roku zdecydował się przeciwstawić angielskim najeźdźcom, którzy od 1296 roku kontrolowali Szkocję. Po zwycięstwie w bitwie pod Stirling Bridge, Wallace został mianowany naczelnym dowódcą armii szkockiej.

Jednakże wkrótce potem jego armia została pokonana przez wojska angielskie podczas bitwy pod Falkirk w 1298 roku. Wallace zbiegł do Francji, gdzie próbował pozyskać wsparcie dla szkockiego powstania. W 1305 roku został schwytany przez angielskich żołnierzy i przewieziony do Londynu, gdzie został osądzony i skazany na śmierć za zdradę.

Jego egzekucja była okrutna - został ścięty, następnie jego ciało zostało podzielone na cztery części, a jego głowa została umieszczona na piki i wystawiona w Londynie. Jednak jego walka przeciwko angielskim najeźdźcom przyczyniła się do wzrostu ducha walki i jedności wśród Szkotów, którzy wkrótce potem odzyskali niepodległość. William Wallace stał się symbolem niepodległości i dumy narodowej Szkocji.