Praga

Praga to stolica Czech i jedno z najpiękniejszych miast Europy Środkowej. Oto kilka ciekawych faktów o Pradze:
Praga

Dwa dni na zwiedzanie Pragi to za mało, jednak to, co chcieliśmy, zobaczyć to zobaczyliśmy. Praga jest wielka, ale na szczęście dostępne i tanie metro ułatwia przemieszczanie się z jednego miejsca w drugie. Dużo starych kamienic niezniszczonych w czasie wojny robią wrażenie. No i oczywiście sławny Most Karola to obowiązkowa pozycja zwiedzania Pragi. Zdjęcia zrobione telefonem.

Praga to stolica Czech i jedno z najpiękniejszych miast Europy Środkowej. Oto kilka ciekawych faktów o Pradze:

  1. Praga ma bardzo bogatą historię. Miasto zostało założone w IX wieku, a przez wieki było stolicą Królestwa Czech, Cesarstwa Rzymskiego i Czechosłowacji. W ciągu swojej historii Praga była świadkiem wielu ważnych wydarzeń, takich jak defenestracja praska, która zapoczątkowała wojny religijne w Europie Środkowej w XVII wieku.
  2. Praga ma wiele pięknych zabytków. Jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta jest zamek Praski, który jest największym zamkiem na świecie. Warto również odwiedzić Katedrę św. Wita, Most Karola, Plac Starego Miasta oraz zamek Vyšehrad.
  3. Praga ma swoje piwo. Czechy słyną z produkcji piwa od wielu wieków, a piwo z Pragi jest jednym z najlepszych na świecie. Popularne lokalne marki to Pilsner Urquell, Budweiser Budvar i Staropramen.
  4. Praga jest znana z muzyki. W ciągu wieków wiele znanych muzyków pochodziło z Pragi, w tym Antonín Dvořák, Bedřich Smetana i Wolfgang Amadeus Mozart, który napisał swoją operę "Don Giovanni" w Pradze.
  5. Praga ma swoje legendy. Jedną z najbardziej znanych legend praskich jest ta o katedrze św. Wita, która mówi, że jeśli ktoś zniszczy jedną z jej rzeźb, to katedra się zawali. Legenda ta została przedstawiona w filmie animowanym "Trzy ołowiane figury" reżyserowanym przez Jiříego Trnku.
  6. Praga ma swoją tajemnicę. Na Starym Mieście znajduje się tajemniczy zegar astronomiczny, który został zbudowany w 1410 roku. Zegar wyświetla nie tylko godziny, ale również ruch planet i innych ciał niebieskich. Legenda głosi, że mistrz zegarmistrz z Pragi został zabity przez mieszczan, którzy byli zazdrośni o jego piękne dzieło. Zanim umarł, rzekomo rzucił klątwę na zegar, która miała spowodować, że zegar będzie przestawał działać w przypadkowych momentach.
  7. Praga jest popularnym miejscem filmowym. Wiele filmów i seriali telewizyjnych zostało nakręconych w Pradze, w tym "Mission: Impossible", "Hellboy", "Casino Royale" i "Życie na podsłuchu".
  8. Praga jest miastem literatury. Wiele znanych pisarzy pochodzi z Czech i z Pragi, w tym Franz Kafka, Milan Kundera i Bohumil Hrab