Kilt Rock wodospad.

Kilt Rock to imponujący wodospad w Szkocji, znajdujący się na północnym wybrzeżu wyspy Skye. Wodospad zlokalizowany jest w pobliżu miasta Staffin i jest jednym z najbardziej charakterystycznych i malowniczych miejsc na wyspie.
Kilt Rock wodospad.

Kilt Rock to wodospad na wyspie Skye w Szkocji. Znajduje się na północnym wybrzeżu wyspy, w pobliżu miejscowości Staffin. Wodospad ma wysokość 55 metrów i spada z wierzchołka klifu, ponad skałami Kilt Rock, na skalisty brzeg poniżej, bezpośrednio do Oceanu Atlantyckiego.

Skały Kilt Rock mają niezwykle uderzające podobieństwo do szkockiego plisowanego kiltu. Zbudowane są z bazaltowych kolumn spoczywających na podstawie z piaskowca. Formacje skalne swoimi kolorami przypominają szkocką kratę.

Wodospad Kilt Rock jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Wyspy Skye. Można go podziwiać z dwóch punktów widokowych, znajdujących się na drodze A855, która prowadzi wzdłuż północnego wybrzeża wyspy.

W pobliżu wodospadu znajduje się również ścieżka prowadząca na szczyt klifu. Spacer po ścieżce oferuje wspaniałe widoki na wodospad, skały Kilt Rock oraz Ocean Atlantycki.

Wodospad Kilt Rock jest szczególnie piękny wiosną i latem, kiedy to woda jest najsilniejsza. W zimie wodospad może być częściowo lub całkowicie zamarznięty.

Oto kilka ciekawostek o wodospadzie Kilt Rock:

  • Wodospad został nazwany przez miejscowych mieszkańców "Kilt Rock", ponieważ jego kształt przypomina szkocki kilt.
  • Formacje skalne Kilt Rock powstały w wyniku erupcji wulkanu ponad 50 milionów lat temu.
  • Wodospad Kilt Rock jest zasilany przez śródlądowe słodkowodne jezioro o nazwie Loch Mealt.
  • Wodospad znajduje się w odległości około 15 mil na północ od Portree, największego miasta na Wyspie Skye.

Photo by Agnieszka Mordaunt / Unsplash