Glenfinnan 2020

Glenfinnan to mała wioska położona w zachodniej Szkocji, w hrabstwie Highland. Miejsce to jest znane z kilku atrakcji turystycznych, w tym z imponującego akweduktu, na którym kursują pociągi, a także z zabytkowego pomnika, upamiętniającego powstanie Jakobitów.
Glenfinnan 2020

Glenfinnan to mała wioska położona w zachodniej Szkocji, w hrabstwie Highland. Miejsce to jest znane z kilku atrakcji turystycznych, w tym z imponującego akweduktu, na którym kursują pociągi, a także z zabytkowego pomnika, upamiętniającego powstanie Jakobitów.

Oto kilka ciekawostek na temat Glenfinnan:

  1. Pomnik Jakobitów: Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Glenfinnan jest pomnik Jakobitów, który stoi na wzgórzu nad jeziorem Loch Shiel. Pomnik ten został wzniesiony w 1815 roku i upamiętnia powstanie Jakobitów z 1745 roku, kiedy to Bonnie Prince Charlie próbował odzyskać tron Szkocji.
  2. Akwedukt Glenfinnan: Akwedukt Glenfinnan to imponująca konstrukcja, która przeprowadza Kanał Kaledoński ponad doliną Glenfinnan. Akwedukt ma 18 metrów wysokości i 380 metrów długości, a na nim kursują pociągi z Glasgow do Mallaig. Miejsce to jest popularne wśród turystów, którzy chętnie obserwują przejazd pociągów po akwedukcie.
  3. Stacja kolejowa Glenfinnan: Glenfinnan to również stacja kolejowa, która została zbudowana w 1901 roku. Stacja ta jest znana z tego, że to właśnie stąd wyrusza pociąg Jacobite Steam Train, popularny wśród fanów serii filmowej "Harry Potter", jako pociąg "Hogwart Express".
  4. Piękne krajobrazy: Glenfinnan znajduje się w pięknej okolicy, pełnej gór, jezior i rzek. Dzięki temu jest to idealne miejsce na piesze wycieczki i spacery, które pozwalają podziwiać malownicze krajobrazy Szkocji.
  5. Festiwale: W Glenfinnan odbywają się liczne festiwale, w tym Glenfinnan Gathering, który jest organizowany co roku w sierpniu. Podczas tego festiwalu organizowane są różne wydarzenia, w tym konkursy piękności, występy folkowe i turnieje.

Glenfinnan to piękne miejsce, które oferuje wiele atrakcji turystycznych, piękne krajobrazy i możliwość wypoczynku na łonie natury. Miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów, którzy chętnie odwiedzają Glenfinnan, by zobaczyć imponujący akwedukt, upamiętnić powstanie Jakobitów lub po prostu odpocząć w malowniczym otoczeniu.

Tym razem letnią porą postanowiliśmy odwiedzić Glenfinnan. Zazwyczaj bywamy tam późną jesienią i zimą. Wizyta letnią porą miało tę różnicę ,że było bardzo zielono. Właściwie pierwszy raz widzimy takie kolory tutaj. Obowiązkowa przerwa na podziwianie parowozu też miała miejsce co widać na poprzednim poście. Dodatkowo pojawił się problem z zaparkowaniem auta. Około godziny czekaliśmy, aż się zwolni jakieś miejsce. Zdecydowanie za dużo ludzi jak na nasze upodobania. Chyba raczej w lecie już się nie wybierzemy ,ale właśnie tylko ze względu na przeludnienie. Jednak jak już udaliśmy się ścieżką, w odludzie to było już tak, jak lubimy. Spokój i cisza. Nie udało się jednak zobaczyć jeleni, które to zazwyczaj stadnie tam przebywają.

Glenfinnan
Glenfinnan

Posty z poprzednich wyjazdów na Glenfinnan.

Glenfinnan
Z racji tego ,że pogoda zapowiadała się wyjątkowo dobrze postanowiliśmy się wybrać na jeden dzień na Glenfinnan. Jest to jest z moich ulubionych miejsc w szkocji. Właściwie lekko magiczne jako ,że dwa razy zostałem tam uzdrowiony 🙂 Nie ważne jaka jest pogoda ,ale tam jest zawsze pięknie. Kilka zdję…
Glenfinnan 2018
Zazwyczaj co roku staramy się wybrać w to piękne miejsce. Jest to nasze ulubione miejsce w Szkocji ,gdzie można odpocząć psychicznie od miejskiego zgiełku i nacieszyć oczy przyrodą. Rok temu nie udało nam się co prawda tutaj wybrać i ostatni raz byliśmy 2 lata temu. Byliśmy oczywiście bacznie obser…