Florencja śladami Leonarda da Vinci

Moja florencka przygoda rozpoczęła się od odwiedzenia Galerii Uffizi. To tu, w jednym z najważniejszych muzeów świata, można podziwiać "Chrzest Chrystusa" - obraz, nad którym Leonardo pracował u boku swojego mistrza, Andrei Verrocchia.

Florencja śladami Leonarda da Vinci

Florencja... To miasto tchnie historią i sztuką na każdym kroku. Już samo przechadzanie się wąskimi uliczkami Starego Miasta, podziwianie renesansowych kamienic i średniowiecznych kościołów sprawia, że czujemy się jak w innej epoce. A gdy do tego dodamy ślady obecności Leonarda da Vinci, geniusza, który właśnie tu tworzył swoje arcydzieła, to nic dziwnego, że Florencja staje się miejscem magicznym. Może trochę też wpływ na odwiedziny tego miasta miał fakt,że oglądałem ostatnio serial Da Vinci's Demons. Akcja dzieje się głównie właśnie tutaj.

Moja florencka przygoda rozpoczęła się od odwiedzenia Galerii Uffizi. To tu, w jednym z najważniejszych muzeów świata, można podziwiać "Chrzest Chrystusa" - obraz, nad którym Leonardo pracował u boku swojego mistrza, Andrei Verrocchia. Już wtedy widać było talent młodego da Vinci - jego anioł wyróżnia się na tle pozostałych postaci naturalnością i delikatnością.

Kolejnym punktem programu był Piazza della Signoria, czyli serce Florencji. Tuż obok Palazzo Vecchio, siedziby władz miasta, wznosi się pomnik konny Cosimo I de' Medici, zaprojektowany przez Leonarda. Choć nigdy nie został ukończony, imponuje swoim rozmiarem i dynamiką.

Oczywiście Florencja to nie tylko Leonardo da Vinci. To miasto pełne jest wspaniałych zabytków, takich jak Katedra Santa Maria del Fiore z imponującą kopułą Brunelleschiego, Ponte Vecchio, czyli średniowieczny most ze sklepami jubilerskimi, czy Palazzo Pitti, dawna rezydencja Medyceuszy.

Florencja to miasto, które zachwyca na każdym kroku. To prawdziwa uczta dla miłośników sztuki, historii i architektury. A ślady Leonarda da Vinci dodają jej jeszcze więcej tajemniczości i uroku.

Legendy Florencji:

1. Złota Krowa:

Według legendy, na wzgórzu Fiesole, gdzie dziś stoi Katedra Santa Maria del Fiore, mieszkała kiedyś złota krowa. Ukazywała się ona tylko pobożnym ludziom i wskazywała im miejsca, gdzie można było znaleźć skarby. Pewnego razu krowa ukazała się biskupowi Zenobiuszowi i nakazała mu zbudować na tym miejscu katedrę.

2. Diabeł na Ponte Vecchio:

Mówi się, że na Ponte Vecchio, słynnym moście ze sklepami jubilerskimi, mieszkał diabeł. W nocy przybierał on postać człowieka i kusił ludzi bogactwem. Ci, którzy ulegli jego pokusie, byli skazani na wieczne potępienie.

3. Młody Medyceusz i duch:

Jeden z młodych Medyceuszy, bawiąc się w nocy w pobliżu Palazzo Vecchio, natknął się na ducha. Duch ostrzegł go przed niebezpieczeństwem i nakazał mu zmienić swoje życie. Młody Medyceusz posłuchał rady ducha i stał się mądrym i sprawiedliwym władcą.

4. Zakochany rzeźbiarz:

Legenda głosi, że rzeźbiarz Benvenuto Cellini zakochał się w pięknej dziewczynie o imieniu Angelica. Aby zdobyć jej serce, stworzył dla niej przepiękną biżuterię. Angelica jednak nie odwzajemniała jego uczuć. W akcie desperacji Cellini rzucił biżuterię do rzeki Arno.

5. Strażnik Florencji:

Według legendy Florencję strzeże tajemniczy rycerz. Ukazuje się on tylko w czasach zagrożenia i chroni miasto przed wrogami.

Te i wiele innych legend sprawiają, że Florencja jest miastem nie tylko pięknym, ale i pełnym tajemnic.

Dodatkowe ciekawostki:

  • Nazwa "Florencja" pochodzi od łacińskiego słowa " Florentia", oznaczającego "kwitnącą".
  • Florencja była kolebką renesansu, czyli epoki odrodzenia sztuki i kultury antycznej.
  • W XVI wieku Florencja była stolicą Wielkiego Księstwa Toskanii.
  • Dziś Florencja jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych we Włoszech.